Otázky a odpovědi novinářů a volebních speciálů

Otázky pro natáčení a vysílání volebních speciálů z okresních a statutárních měst 2022

  • Co by mělo být pro vedení města v následujících čtyřech letech největší prioritou či prioritami?

Základní prioritou je mít stabilizovaný chod magistrátu města, včetně všech služeb občanům. Funkční radu města, která bude efektivně řídit město k překonání energetické krize a inflace.

Nutné je také dokončit rozdělané projekty, které jsou ve fázi připravenosti, jedná se například o lávku pro pěší a cyklisty v tělese železničního mostu apod. Pokračovat by se mělo v úpravách infrastruktury. To znamená především přestavba okružních křižovatek, zajistit plynulost dopravy na novém mostě. Řešit problematiku parkovacích míst ideálně v podobě parkovacích domů. 

  • Jaký je v současné době nejtíživější problém našeho města a jaké nabízíte řešení?

Zcela jistě se blíží nejtíživější a obtížný problém v podobě zvyšujících se cen energií a vysoké inflace. Základním zadáním bude tedy zachovat kvalitu života občanů města v nejvyšší možné míře. Tzn. podpořit rodinnou politiku, co nejrychleji optimalizovat spotřeby tepla a energie v městských budovách, školách, apod. Podporovat aktivity na městském území, které mají šanci ovlivnit pozitivně budoucí rozvoj města – i ekonomický, například podporovat vznik rozvojové zóny v Děčíně 1.

1) Jak byste řešili nedostatek parkovacích míst ve městě?
Problém s nedostatkem parkovacích míst řeší většina evropských měst. Děčín není výjimkou. Rozhodně není řešení ubírat městskou zeleň, která je naprosto klíčová pro zdraví obyvatel. Potřeba je posílit odstavná parkoviště, vybudovat parkovací domy a optimalizovat veřejnou dopravu.

2) Jak by mělo město pomáhat obyvatelům v sociálně vyloučených lokalitách a jak tam zajistit pořádek a bezpečnost?
V současné chvíli můžeme hovořit již o vyzkoušených a osvědčených opatřeních. Ty hlavní jsou asi tři.

  • podpora činností neziskových organizací, terénní činnost, zajištění volnočasových aktivit pro děti a mládež, poskytnutí rady, informace,
  • zajištění činnosti asistentů prevence kriminality,
  • posílení činnosti městské policie (častější monitoring, více hlídek, …), rozšíření kamerového sytému,

Pomoc občanům ve vyloučených lokalitách se s bezpečností prolíná. Navíc máme zcela určitě mimořádnou možnost využít SMS. Zajištění zaměstnání = příjmu. Z toho plyne možnost oddlužení, posílání dětí do škol, možnost přestěhování do lepšího bydlení. To vše v rámci úzké spolupráce s úřadem práce

3) Podporujete výstavbu jezu na dolním Labi u Děčína, nebo ne a proč?
Otázka výstavby jezu je velmi složitá. Město není a ani nebude investorem akce. Zda jez bude či ne je otázkou na jednotlivá ministerstva.

4) Děčínu ubývají obyvatelé. Jak byste chtěli tento trend zastavit?
Základem je kvalitní školství, a to zejména sekundární a terciální. Udržet vysokou školu a podporovat její absolventy považujeme nejen za prestižní, ale také za nezbytné. Děčín je díky své poloze unikátní a jeho nádherné okolí je atraktivní nejen pro turisty. Pokud se zde bude lidem dobře žít nebudou odcházet. Znamená to tedy jak dobře vybudovanou infrastrukturu, tak kvalitní nabídku pro aktivní trávení volného času. Představit si pod tím můžeme třeba zatraktivnění veřejných prostranství, podporu kulturních a sportovních aktivit a budování podmínek pro městskou cyklistiku. Naším vzorem je model 888 (https://www.880cities.org/)– to znamená co bude pro osmileté a osmdesáti osmi leté bude pro všechny.

MF DNES:

Dobrý den, pane Smíšku,

podle telefonické domluvy zasílám otázky do předvolební ankety v severočeském vydání MF DNES:

1. Co je vaší největší prioritou pro nadcházející komunální volby?

Základní prioritou je mít stabilizovaný chod magistrátu města, včetně všech služeb občanům. Funkční radu města, která bude efektivně řídit město k překonání energetické krize a inflace.

Nutné je také dokončit rozdělané projekty, které jsou ve fázi připravenosti, jedná se například o lávku pro pěší a cyklisty v tělese železničního mostu apod. Pokračovat by se mělo v úpravách infrastruktury. To znamená především přestavba okružních křižovatek, zajistit plynulost dopravy na novém mostě. Řešit problematiku parkovacích míst ideálně v podobě parkovacích domů. Úpravy budov pro energetické úspory musí být samozřejmostí.

Také bude důležitou prioritou kvalita života našich občanů. Pokusíme se zvrátit trend vylidňování Děčína, například podporou školství, a to zejména sekundárního a terciálního. Udržet vysokou školu a podporovat její absolventy považujeme nejen za prestižní,  ale také za nezbytné. Děčín je díky své poloze unikátní a jeho nádherné okolí je atraktivní nejen pro turisty. Pokud se zde bude lidem dobře žít nebudou odcházet. Znamená to tedy jak dobře vybudovanou infrastrukturu, tak kvalitní nabídku pro aktivní trávení volného času. Představit si pod tím můžeme třeba zatraktivnění veřejných prostranství, podporu kulturních a sportovních aktivit a budování podmínek pro městskou cyklistiku. Naším vzorem je model 888 – to znamená co bude pro osmileté a osmdesáti osmi leté bude pro všechny. 

2. Co se radnici povedlo a nepovedlo v minulém volebním období?

Jedním z našich zásadních pravidel je zbytečně nekritizovat, z toho vyplývá, že plýtvat energií zjišťováním co se stávající radě města nepovedlo nechceme. Zřejmé je že projekty, které neměli podporu např. u vedoucích jednotlivých odborů, byli nekvalitní, nerealizovatelné, … asi znovu otevírat nová rada města nebude. Na druhou stranu aktivity a projekty, které jsou kvalitní, podporu mají a nejsou realizovány buď z časových nebo finančních důvodů by jistě měli být i projekty a aktivitami rady nové. Návaznost mezi jednotlivými volebními obdobími je velmi důležitá a shodit vše protože to byla “bývalá” rada nedává opravdu smysl. Rada města se zcela jistě zabývala aktuálními problémy, jako je energetická krize či inflace a i tyto problémy budou na radě nové, aby je řešila. Řada projektů je ve fázi, kdy je třeba je co nejdříve realizovat, např lávka přes řeku Labe pro pěší a cyklisty, opatření pro energetické úspory městských budov, včetně škol. Dále jsou pak otevřeny složité problémy, např. centrální zdroj tepla, odpadové hospodářství, dopravní podnik, atd. atd. Novou radu města čeká opravdu velké množství výzev, které bude muset zvládnout.

Hasiči

Odpověď je celkem složitá. Rada města v únoru roku 2020 dostala na stůl návrh na zrušení jednotky dobrovolných hasičů v Křešicích, včetně důvodové zprávy, od profesionálních hasičů. Návrh podal primátor města, pod jehož kompetenci toto patří. Rada města v rozhodnutí byla dost nejednotná a tak jsme poprosili vedoucího děčínských profesionálních hasičů o další informace a schůzku. Při závěrečném hlasování bylo většina rady města PRO zrušení jednotky. Na zastupitelstva města je zvykem hlasovat týmovým způsobem, tzn. pozice hlasuje tak, jak jaký je výsledek výsledného hlasování rady města, osobní preference jdou již stranou. Mimochodem tady jde o Usnesení č. RM 20 03 29 03. Hlavní důraz byl kladen na vyjádření a důvody profesionálních hasičů.